Cyfrowa Telewizja Naziemna DVB-T


07.06.2012

Czym jest Naziemna Telewizja Cyfrowa?

Telewizja cyfrowa DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) to nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego,który gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz dostęp do większej liczby kanałów w jednym paśmie.

 

Dzięki telewizji cyfrowej możliwe jest też korzystanie z dodatkowych funkcji multimedialnych, takich jak video na życzenie, dodatkowe ścieżki dźwiękowe (np. pozwalające na uzyskanie przestrzennych efektów dźwiękowych), napisy w różnych wersjach językowych czy rozbudowane systemy informacji tekstowo-obrazowej. Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej.


Jakie są korzyści z DVB-T?


1. Większa liczba kanałów
Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

2. Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia" czy "odbić", które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

3. Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG
to elektoroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać - kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR -
Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

VoD
telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi "Video na życzenie" czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli - tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

 

W Polsce całkowite przełączenie sygnału na jakość cyfrową planowane jest na 31 lipca 2013 roku.

07.06.2012

Co możemy oglądać?

W naszym kraju aktualnie działają 3 multipleksy (MUX), czyli „cyfrowe paczki”, zawierające zestaw programów TV oraz dodatkowe informacje w postaci cyfrowej..

07.06.2012

Jaki sprzęt potrzebujesz do odbioru DVB-T ?

W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (h.264).
Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiący dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.

07.06.2012

Jaka antena jest potrzebna do odbioru DVB-T?

by odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.
Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor, w Twoim mieście nadaje już DVB-T a mimo to nie możesz odebrać syganłu zwróć się do administracji budynku, która powinna wprowadzić zmiany w urządzeniach zbiorczych.